Witamina D w chorobie Hashimoto

Witamina D
w chorobie Hashimoto

Witamina D bierze udział w prawidłowej funkcji tarczyc oraz w patogenezie schorzeń tego gruczołu. Badania przeprowadzone przez zespół specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazują, że niedobór witaminy D znacznie częściej występuje u osób z chorobą Hashimoto niż u osób zdrowych. Ponadto inne badania dowodzą, że brak odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie jest skorelowane z nieprawidłowym działaniem tarczycy oraz z obecnością przeciwciał przeciwtarczycowych.

Badania, które przeprowadził Elias E. Mazokopakis i in., wykazały, że większość (85,3%) chorych na zapalenie tarczycy Hashimoto, którzy żyli i pracowali na Krecie, miała niski poziom 25(OH)D. Po 4 miesiącach suplementacji witaminą D3, u 186 pacjentów z niedoborem witaminy D, stwierdzono znaczny spadek (20,3%) poziomów anty-TPO w surowicy.  Wyniki te sugerują, że niedobór witaminy D może być związany z patogenezą Hashimoto i że jego suplementacja może przyczynić się do leczenia pacjentów z tą chorobą.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadzono badania, m. in. oceny stężenia 25(OH)D w grupie chorych na Hashimoto. Niedobór witaminy D zaobserwowano u 62,5% pacjentek z chorobą Hashimoto. Badania wykazały również, że nie ma istotnej statystycznie zależności między stopniem niedoboru witaminy D, a wiekiem pacjentek. W literaturze można znaleźć wiele badań wskazujących, że niedobór witaminy D jest związany z częstym występowaniem chorób o podłożu autoimmunologicznym, jednak są też dane, które sugerują, że suplementacja witaminy D jest bardzo istotna w terapii i profilaktyce tych chorób.

W polskich normach można wyczytać, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 15 µg zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Zawartość witaminy D w wybranych produktach

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Kunachowicz i wsp., 2017.

 

Piśmiennictwo:

  • Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Wierzejska R., Wojtasik A., Charzewska J., Mojska A., Szponar L., Sajór I., Kłosiewicz-Latoszek L., Chwojnowska Z., Wajszczyk B., Szostak W. B., Cybulska B., Kunachowicz H., Wolnicka K., Przygoda B., Cichocka A., Gugała-Mirosz S., Jasińska-Melon E., Ołtarzewski M., Pietraś E., Siuba-Strzelińska M., Białkowska M., Gielecińska I., Matczuk E., Nagel P., Piotrowska K., Stolińska-Fiedorowicz, Kłys W. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2017.
  • Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K. Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017.
  • Lizis-Kolus K., Hubalewska-Dydejczyk A., Trofimiuk-Muldner M., Sowa-Staszczak A., Kowalska A., Ocena stężenia 25(OH)D3 w grupie chorych z rakiem brodawkowym tarczycy w porównaniu do chorych z chorobą Hashimoto. Przegląd Lekarski, 2013, 70(11): 920-925.
  • Markiewicz-Żukowska R., Naliwajko S. K., Bartosiuk E., Sawicka E., Omeljaniuk W. J., Borawska M. H. Zawartość witamin w dietach kobiet z chorobą Hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2011, 45(3): 539-543.
  • Mazokopakis E. E., Papadomanolaki M. G., Tsekouras K. C., Evangelopoulos A. D., Kotsiris D. A., Tzortzinis A. A. Is vitamin D related to pathogenesis and treatment of Hashimoto’s thyroiditis? Hellenic Journal of Nuclear Medicine, 2015, 18(3): 222-227.

1 komentarz do wpisu

what is the best way to invest money napisał(a):
Twój komentarz oczekuje na moderację.

How to make money online – earnings with investment https://sites.google.com/view/site-for-investing-in-bitcoin/how-to-make-money-online-earnings-with-investment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *