Witamina D w chorobie Hashimoto

Witamina D
w chorobie Hashimoto

Witamina D bierze udział w prawidłowej funkcji tarczyc oraz w patogenezie schorzeń tego gruczołu. Badania przeprowadzone przez zespół specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazują, że niedobór witaminy D znacznie częściej występuje u osób z chorobą Hashimoto niż u osób zdrowych. Ponadto inne badania dowodzą, że brak odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie jest skorelowane z nieprawidłowym działaniem tarczycy oraz z obecnością przeciwciał przeciwtarczycowych.

Badania, które przeprowadził Elias E. Mazokopakis i in., wykazały, że większość (85,3%) chorych na zapalenie tarczycy Hashimoto, którzy żyli i pracowali na Krecie, miała niski poziom 25(OH)D. Po 4 miesiącach suplementacji witaminą D3, u 186 pacjentów z niedoborem witaminy D, stwierdzono znaczny spadek (20,3%) poziomów anty-TPO w surowicy.  Wyniki te sugerują, że niedobór witaminy D może być związany z patogenezą Hashimoto i że jego suplementacja może przyczynić się do leczenia pacjentów z tą chorobą.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadzono badania, m. in. oceny stężenia 25(OH)D w grupie chorych na Hashimoto. Niedobór witaminy D zaobserwowano u 62,5% pacjentek z chorobą Hashimoto. Badania wykazały również, że nie ma istotnej statystycznie zależności między stopniem niedoboru witaminy D, a wiekiem pacjentek. W literaturze można znaleźć wiele badań wskazujących, że niedobór witaminy D jest związany z częstym występowaniem chorób o podłożu autoimmunologicznym, jednak są też dane, które sugerują, że suplementacja witaminy D jest bardzo istotna w terapii i profilaktyce tych chorób.

W polskich normach można wyczytać, że dzienne zapotrzebowanie na witaminę D wynosi 15 µg zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Zawartość witaminy D w wybranych produktach

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Kunachowicz i wsp., 2017.

 

Piśmiennictwo:

  • Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Wierzejska R., Wojtasik A., Charzewska J., Mojska A., Szponar L., Sajór I., Kłosiewicz-Latoszek L., Chwojnowska Z., Wajszczyk B., Szostak W. B., Cybulska B., Kunachowicz H., Wolnicka K., Przygoda B., Cichocka A., Gugała-Mirosz S., Jasińska-Melon E., Ołtarzewski M., Pietraś E., Siuba-Strzelińska M., Białkowska M., Gielecińska I., Matczuk E., Nagel P., Piotrowska K., Stolińska-Fiedorowicz, Kłys W. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2017.
  • Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K. Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017.
  • Lizis-Kolus K., Hubalewska-Dydejczyk A., Trofimiuk-Muldner M., Sowa-Staszczak A., Kowalska A., Ocena stężenia 25(OH)D3 w grupie chorych z rakiem brodawkowym tarczycy w porównaniu do chorych z chorobą Hashimoto. Przegląd Lekarski, 2013, 70(11): 920-925.
  • Markiewicz-Żukowska R., Naliwajko S. K., Bartosiuk E., Sawicka E., Omeljaniuk W. J., Borawska M. H. Zawartość witamin w dietach kobiet z chorobą Hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2011, 45(3): 539-543.
  • Mazokopakis E. E., Papadomanolaki M. G., Tsekouras K. C., Evangelopoulos A. D., Kotsiris D. A., Tzortzinis A. A. Is vitamin D related to pathogenesis and treatment of Hashimoto’s thyroiditis? Hellenic Journal of Nuclear Medicine, 2015, 18(3): 222-227.

2 komentarze do wpisu

Maxine napisał(a):
Twój komentarz oczekuje na moderację.

Gizli Çekim +18. Süre: 61 Dk. Büyük ve güzel bir evin, yakışıklı ve zengin erkek sahibi dul bir adamdır.
Evde birlikte yaşadığı kız arkadaşı ile evlilik yapan adam, eve
olgun bir hizmetçi alır. Olgun hizmetçi ise kocasından ayrı yaşayan, bakımlı ve dul kalmak üzere
olan harika birisidir.

Check out my blog belle claire hijab

Tammi napisał(a):
Twój komentarz oczekuje na moderację.

Chytré vibrátory ovládané telefonem jsou ideálním pomocníkem při sexuálních hrátkách na dálku.
Partner vás úspokojí opravdu odkudkoliv z práce i zahraničí.

Here is my site; german hardcore Harika öğürme audition

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *